Michelle Obama atvirai apie savo tapsmo istoriją ir gyvenimą objektyve

Vos pasirodžiusi Michelle Obamos autobiografinė „Mano istorija“ tapo perkamiausia knyga „Amazon“ platformoje ir tikras 2018 m. Juodojo penktadienio hitas. Ar išgirdus Michelle Obama vardą jums prieš akis iškyla koks nors kitas žmogus, o ne Baracko Obamos žmona? Man kažkaip nelabai, tad vieną gražų vasaros rytą nusprendžiau pasikviesti Pirmąją juodaodę JAV ponią pusryčių ir atsiverčiau jos istorijos puslapius.

Dabar manau, kad vienas beprasmiškiausių suaugusiojo klausimų vaikui yra „kuo nori būti užaugęs“. Tarsi tai būtų pabaiga. Lyg vieną gražią akimirką kuo nors tampi ir viskas baigta“.

Knygą be įžangos sudaro trys skyriai: „Aš ir mano pažintis su Baracku“, „Mes“ ir „Šeimai ir pasauliui“. Pirmoje knygos dalyje Michelle pasakoja apie savo vaikystę ir šeimą, auklėjimo būdus, mokyklą, universitetą bei pirmus žingsnius siekiant karjeros. Vėliau viskas labai logine ir chronologine seka rutuliojama link pažinties su Baracku, prisimenami pirmieji bučiniai, vestuvės, bandymai susilaukti vaikelio. Paskutinė knygos dalis atskleidžia gyvenimo Baltuosiuose rūmuose balansuojant tarp normalios ir po padidinamuoju stiklu esančios šeimos užkulisius.

Nesupranti, kaip tau tai brangu, kol neišvažiuoji, kol nepatiri to, ką reiškia būti kamšteliu, plūduriuojančiu vandenyne, toli nuo namų.

Štai ko gali išmokti kontrolės manijos apimta mergina ankštame koledžo pasaulėlyje, ir gali būti, kad tai viena svarbiausių gyvenimo pamokų – ne visi žmonės vienodi.

Mėgstu skaityti biografijas, nes man tai reiškia kaip labai asmeninę pažintį su kitu, ryškiu žmogumi, po kurios tavo gyvenimas jau nebebūna toks pats. Manau, kokybiškas biografijų ir autobiografijų žanras tikrai duoda nemažai peno ir savo gyvenimo apmąstymams.

Neįmanoma buvo nenusišypsoti skaitant pažinties su Baracku istoriją. Ji: jau baigusi Harvardą, sėkmingai dirbanti advokatų kontoroje moteris vasarai gauna prižiūrėti praktikantą. Kino juostos verta meilės istorija, ne kitaip 🙂

Dabar jau suprantu, kad net ir laiminga santuoka gali erzinti ar kelti apmaudą, santuoka – sandoris, kurį reikia vis atnaujinti, net ir patyliukais, asmeniškai, net ir sau pačiai.

Savo knygoje „Mano istorija“ Michelle ne tik be jokių tabu piešia savo šeimos gyvenimą, bet taip pat atkreipia dėmesį į įvairias JAV problemas. Ji pasakoja apie taikomus dvigubus standartus vyrams ir moterims politikoje, apie dezinformacijos ir melagingų naujienų įtaką kandidatavimo į prezidentą kampanijos metu. Pabrėžia išsilavinimo svarbą žmogaus gyvenime ir akcentuoja, kaip svarbu yra moteriai tapti stipria. Atvirai pasakoja apie savo pačios persileidimo skausmą ir pastojimo problemas. Be baimės atskleidžia visus sunkumus, su kuriais jai teko susidurti balansuojant tarp motinos kasdienybės ir karjeros siekiančios damos. Leidžia pažinti etiketo ypatybes. Michelle atkreipia dėmesį į diskriminaciją dėl rasės ir lyties bei sieja žmonių širdyse viltį: jeigu Obamai pavyko tapti pirmuoju juodaodžiu JAV prezidentu, mes visi turime savyje parako nešti pokytį, jei juo tikime pirmiausia patys ir atsakingai dirbame.

Michelle leidžia mums suprasti, kad pirmoji šalies ponia yra daugiau nei tiesiog dailus veidukas, madingi apdarai, t.y. jos vaidmuo tikrai neapsiriboja tik reprezentacine funkcija. Prezidento žmona neša pokytį, o Obamai pavyko stipriai pakeisti Ameriką savo iniciatyvų ir socialinių akcijų dėka. Būtent jos iniciatyva pirmą kartą Baltuosiuose rūmuose buvo įrengtas daržas, kurio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų nutukimo sveikatos problemas. Baltuosiuose rūmuose buvo pradėtos auginti daržovės, kurias vėliau naudojo prezidento namų virtuvės šefai.

Kaip rasti savo kelią? Kaip neprarasti vilties praradus kūdikį? Kaip auklėti vaikus? „Mano istorija“ lengvu stiliumi parašyta knyga, iš tikrųjų atskleidžia Michelle tapsmą ir leidžia mums susipažinti su ja, jos mąstysena ir jausmais. Dėl to ji skaitytojui tampa labai artima. Man tik kliūna lietuviškas „Mano istorija“ pavadinimas. Manyčiau, originalus, „Becoming“ variantas yra tikslesnis ir turi gražesnę koduotę. Juk šioje knygoje sudėta tikra pirmosios ponios tapsmo istorija, nuo mažos mergaitės Čikagos kambariuke iki akimirkos, kol į Baltuosius rūmus įžengia Melanie Trump. Michelle istorija juk ties šiuo etapu nesibaigia.

Ir jei iš pradžių geresnę tikrovę kuri tik savo mintyse, būtinai iš tiesų joje atsiduri. Arba, kaip Barackas sakė tą vakarą rūsyje, turi gyventi tokiame pasaulyje, koks jis yra, bet vis tiek kurti jį tokį, koks jis turėtų būti.

Perskaičius šią knygą, šokteli į viršų susižavėjimo Michelle Obamos asmenybe bei veikla laipsniai. Susipažinimas įvyksta ne tik su šia paprastai nepaprasta moterimi, bet ir šlovės kaina, kuri tenka asmenybei ir šeimai.

Leidykla: Alma Littera