Kas yra tikroji tyla ir kodėl ji šiandien tokia prabanga? 33 atsakymai Erling Kegge knygoje „Tyla triukšmo amžiuje“

Taip, visi esame to paties žemyno dalis, bet turėtume nešiotis praturtinančią galimybę pabūti sala.

Erling Kagge yra šių dienų mąstytojas, žymus keliautojas ir dėl to labai įdomi asmenybė. Jis vienui vienas pasiekė Pietų ašigalį, taip pat keliavo į Šiaurės ašigalį ir įveikė Everestą. Jo knyga „Tyla triukšmo amžiuje“ – tai labai nedidelės apimties kūrinys, kuriame sudėtos refleksijos tylos tema. Iš esmės tai mintys ir svarstymai, kurie paremti asmenine patirtimi ir išgyvenimais keliaujant į atokias pasaulio vietas. Autorius knygoje iškelia tris pagrindinius klausimus: kas yra tyla? Kur ją rasti? Kodėl šiandien tyla yra tokia svarbi, kaip niekad anksčiau? Į šiuos klausimus jis pateikia 33 atsakymus skirdamas kiekvienam po nedidelį knygos skyrių (paskutinis – labai netikėta forma ir labai iškalbingas!). Erling Kagge verčia susimąstyti, kokią būtent reikšmę šių dienų pripildytoje dirbtinio triukšmo realybėje, kai praktiškai visi esame kurtinami televizijos, radijo, nuolat paskendę telefonuose internete, turi tyla. Jis pateikia labai gražių ir paprastų minčių apie tylą, kurias norisi nusirašyti kaip aforizmus, perskaityti ne kartą ir kartoti sau kaip maldą. Autorius rašo apie tylą mumyse ir tylą mūsų išorėje, apie tai, kad tik ji leidžia mums tinkamai save reflektuoti ir suprasti, kas iš esmės yra svarbu.

Taip, mes visi bijome mirties, tačiau baimė negyventi yra dar stipresnė.

Pasak Erling Kegge, tyla yra šių dienų tikrų tikriausia prabanga ir ją prarasdami, mes labai daug ko netenkame. Visi bijome tikrosios tylos, tačiau tikrai labai nustebino knygoje aprašyto vieno eksperimento rezultatai, kai beveik pusė tyrimo dalyvių mieliau pasirinko būti nukrėsti elektrošoko nei išbūti su savo mintimis tyloje, nors prieš tyrimą dar būtų sumokėję, kad nereikėtų patirti elektrošoko, kurį išbandė ir žinojo, kad tai išties skausminga. Verta susimąstymo, kodėl taip bijome savęs.

Diskomfortas būti vienam neatsirado su televizija šeštajame dešimtmetyje ar išmaniaisiais telefonais dabar, jis egzistavo dar Pascalio laikais. [….] Žinoma, galimybė būti trukdomiems šiame amžiuje stipriai išaugo ir tebeauga. Gyvename triukšmo amžiuje. Tyla mus slegia.

Autorius knygoje nagrinėja tikrai sudėtingą temą, tačiau knygos stilius ir kalba yra labai paprasta, todėl neabejoju, kad kiekvienas joje ras sau atsakymų į svarbius gyvenimo klausimus.  

Tyla pasakoja. Ji pasakoja, o tu su ja kalbiesi ir išnaudoji joje glūdintį potencialą. „Tikriausiai taip yra todėl, kad tyloje glūdi nuostaba, bet joje taip pat slypi kažkokia didybė, lyg vandenynas arba neaprėpiamos snieguotos plynaaukštės. Ir tas, kad niekuo nesistebi, jos bijo. O tiesa ta, kad tylos bijo daugelis (todėl visur ir visada skamba muzika).

Išleido: Alma Littera