Chris Cleave „Kita ranka“ – apie tai, kaip būdami tos pačios planetos gyventojai, esame iš skirtingų pasaulių

Dviejų žmonių iš skirtingų pasaulių susitikimas. Jis gali būti ir labai įdomus, ir labai tragiškas. Knygoje Chris Cleave „Kita ranka“ vietomis su humoru, vietomis brutaliai parodo šiuos du tokio susitikimo variantus.

Dažną dieną man norisi verčiau būti Britanijos vieno svaro moneta, o ne mergaite iš Afrikos. Visi apsidžiaugtų, vos mane išvydę.

Nigerija. Šalies pietuose vyksta konfliktas tarp vietinių gyventojų ir naftos korporacijų atstovų. Deginami kaimai, žudomi ir prievartaujami žmonės. Jauna Nigirietė Maža Bitė (herojės susigalvotas vardas kaip viltis į naują, karo nepaliestą gyvenimą) palieka savo šalį ir tampa pabėgėle Didžiojoje Britanijoje. Po laiko praleisto pabėgėlio stovykloje, su keliomis merginomis Maža Bitė yra laisva. Kur ji gali eiti? Vilties inkariuku jai yra vienas pamestas asmeninis dokumentas žmogaus, su kuriuo ji prieš kelis metus buvo susitikusi paplūdimyje gimtojoje Nigerijoje. Ir čia knygos istorija atrodo tokia sukta ir įtraukianti, kad nuo pirmų puslapių pažadina didelį smalsumą: kas gi ten nutiko tame paplūdimyje? Ir nors galvoje sukosi įvairios mintys ir bandymai nuspėti, galiu pasakyti, kad istorija labai nustebino, bet nelabai įtikino.

Chris Cleave Kita ranka-knygos apzvalga

[…] ir čia pat prašau jūsų: sutikit su manim, kad randai niekad nebūna bjaurūs. Tik tie, kurie tuos randus mums palieka, norėtų, kad taip manytume. Bet jūs ir aš, mes turėtume sutarti jiems nepasiduoti. Turėtume įžvelgti randų grožį. Gerai? Tai bus mūsų paslaptis. Kadangi, patikėkit, numirėliams nelieka randų. Randas reiškia „man pavyko išgyventi“.

Mažos Bitės pasirodymas britų šeimoje buvo švelniai sakant netikėtas ir apvertė tų žmonių – Endriu ir Saros gyvenimą aukštyn kojomis. Pagrindinės knygų herojės ir tuo pačiu lygiagrečios pasakotojos yra Maža Bitė ir Sara – britė, į kuriuos namus ateina pabėgėlė. Jų susitikimas yra netikėtas dviejų skirtingų pasaulių ir gyvenimo istorijų susidūrimas. Tačiau paradoksalu tai, kad laikui bėgant pasirodo, jog tiek Mažai Bitei reikia Saros, tiek Sarai – Mažos Bitės. Knygos siužetas tikrai labai įdomus ir vertas dėmesio ir tikrai filmo, kurį tikiuosi ir išvysime, kaip skelbiama knygos anotacijoje.

Apie ką yra Chris Cleave knyga „Kita ranka“? Iš tiesų čia paliečiama tikrai nemažai temų ir perskaičius atsiranda peno pamąstymams, o tai man asmeniškai yra geros knygos požymis. „Kita ranka“ yra pasakojimas apie tai, kaip būdami tos pačios planetos gyventojai, galime būti iš labai skirtingų pasaulių, kurių susidūrimas, gali būti ir labai įdomus bei praturtinantis, ir tragiškas. Ši knyga yra gana ambivalentiška: vietomis smagi ir juokinga, vietomis siaubinga. Man atrodo, kad humoro jausmas šiame kūrinyje buvo būtinas kaip oras, nes kitaip tai būtų dar viena tik ašarų pakalnę sužadinanti istorija, o čia gavosi toks juokas pro ašaras, kuris sustatė šią istoriją ant svarstyklių taip, kad gavosi tikrai geras balansas.

Tad kai sakau, kad esu pabėgėlė, jums derėtų suprasti, kad iš tikrųjų neįmanoma pabėgti.

„Kita ranka“ – tai taip pat pasakojimas apie tai, kaip Europoje traktuojami pabėgėliai, žmonės, kurie bėga nuo savo tėvynės ir ieško namų svetur. Ir čia ta pasakojimo gija rutuliojama labai subtiliai, be kažkokių kaltinimų, o su ironijos prieskoniu. O dar tai istorija apie išdavystę ir vienatvę.

Štai kodėl kiti mūsų, pabėgėlių, nemėgsta. Dėl to, kad žino tik apie tragiškiausius mūsų gyvenimo epizodus, mano, jog mes tokie tragiški ir esame.

Taip pat tai istorija apie egoizmą ir apie sunkų klausimą: kaip toli esame pasiryžę nueiti vardan kito žmogaus ir kiek galime paaukoti savęs, kad išgelbėtume kitą, visiškai mums svetimą žmogų?

Be viso šito, „Kita ranka“ taip pat yra apie turtingą vaikų vaizduotę ir smalsumą. Ir kaip man pasirodė, svarbiausia apie ką yra ši knyga, yra tai, kaip ištiesta kita ranka gali pakeisti ne tik kito žmogaus, bet ir tavo paties gyvenimą.

Jeigu pasakočiau šitą istoriją mergaitėms namuose, tektų paaiškinti, kaip įmanoma skęsti žmonių upėje ir tuo pat metu jaustis labai labai vienai. Bet iš tiesų nemanau, kad rasčiau tam tinkamų žodžių.

Išleido: Balto leidybos namai