Brad Stone „Visko parduotuvė: Jeff Bezos ir Amazon amžius“ – iš garažo į kosmosą?

Jeffas Bezoso – verslo ryklys ir didžiausios pasaulyje internetinės parduotuvės Amazon.com įkūrėjas, skaitmeninių technologijų guru, sugretinamas su tokiomis asmenybėmis kaip Stevas Jobsas („Apple“), Markas Zuckebergas („Facebook“) ir Larris Peidžas („Google“). Tai žmogus, kuris iš esmės pakeitė apsipirkimo, naudojimosi internetu bei skaitymo būdus, o savo veiklos principu laikė siekį bet kokia kaina užtikrinti geriausią klientų aptarnavimo kokybę, didžiausią pasirinkimą bei mažiausią kainą. Būten taip ir gimė „Amazon“ – visko parduotuvė.

Bezosas propagavo skubumą: jo supratimu, ta kompanija, kuri atsidurs priešakyje dabar, veikiausiai ten ir pasiliks, o vėliau tą pirmumą galės išnaudoti neprilygstamam klientų aptarnavimui užtikrinti.

Knygos autorius Brad Stone, dabar rašantis „Bloomberg Businessweek“ apie „Amazon“ bei apskritai Silico slėnio technologijas rašė ilgus metus „The New York Times“, „Newsweek“ ir kitiems leidiniams, turėjo kelis šimtus interviu bei pokalbių ne tik su pačiu Bezosu, bet ir dabartiniais bei buvusiais „Amazon“ darbuotojais. Tad ši knyga išties išsamus žvilgsnis į e-prekybos giganto veiklą bei jo kūrėjo fenomeną.

1995 m. Bezosas įkūrė „Amazon“. Įmonė pavadinta Amazonės, vienos ilgiausių pasaulyje upių vardu. Pradėjo su keliais darbuotojais savo garaže, o paskui išplėtė veiklos teritoriją. Jis suprato, kad norint įgyvendinti savo tikrąją svajonę skristi į kosmosą, pirmiausia reikia gauti pinigų. Pagal išsilavinimą jis buvo kompiuterių mokslininkas ir elektronikos inžinierius, sužavėtas interneto teikiamų galimybių. Iš pradžių jis kukliai, bet labai sėkmingai pardavinėjo knygas internetu: JAV ir 45 kitose šalyse. Bezosas uždirbo daug pinigų, tapo elektroninės prekybos lyderiu, pardavinėjo kompaktines plokšteles ir vaizdo įrašus, paskui drabužius, elektroniką, žaislus ir t. t. 2007 m. bendrovė išleido elektroninių knygų skaityklę „Kindle“, vėliau – „Kindle Fire“ ir „Kindle Fire HD“. Naujasis įrenginys buvo stiprus atsakas į „Appe iPad“. Tais pačiais metais jis įsitraukė į bendrovės „Blue Origin“, kuri kuria technologijas, suteiksiančias klientams galimybę skristi į kosmosą, veiklą. Berniuko svajonė apie kosmosą darėsi vis realesnė ir patrauklesnė.

Bezosas mėgsta tylą ir to reikalauja iš savo darbuotojų. Per susirinkimus įprastai vienas darbuotojas skaito, o kiti tylėdami klausosi šešių puslapių įmonės inovacijų programos. Jokio triukšmo, šauksmų vienas ant kito ar garsių diskusijų kompanijoje. Darbuotojams draudžiama kalbėtis tarpusavyje salėje ar koridoriuose. Tyla ypač gąsdina, kai bendrovę pasiekia klientų skundas. Bezosas nukreipia jį atsakingam žmogui vietoj komentaro palikdamas tiesiog klaustuką. Vėl tyla, šį kartą prieš audrą. Klientas yra pirmoji svarbiausia įmonės vertybė. Jos veiksmai nukreipti tik į klientą: jis turi turėti galimybę kuo greičiau (vienu paspaudimu) įsigyti ir gauti geriausias prekes (prireikus jas pristatyti padės ir dronas), būti puikiai aptarnautas ir patenkintas, be to, būti lojalus įmonei. Klientas turi teisę skųstis, o kas bus po to, geriau net negalvoti. Įmonėje reikia dirbti: ilgai, sunkiai ir protingai, o šių trijų vertybių neįmanoma atskirti. Visos kartu ir viskas. Ir būtinai dirbti čia reikia ekonomiškai bei taupiai: darbuotojai moka už automobilių stovėjimo aikštelę, vadovybė pati apmoka savo lėktuvų bilietus, įmonė aktyviai naudojasi laikinais darbuotojais, nesentimentaliai su jais atsisveikindama. „Amazon“ galioja dviejų picų taisyklė. Komandoje gali būti tiek darbuotojų, kiek galima pamaitinti dviem picomis, t. y. ne daugiau kaip 10 žmonių (žinoma, jie turi nusipirkti savo picą ir užkandžiauti kukliai, nes „Amazon“ nesiūlo nemokamų užkandžių). Jokio smegenų šturmo ar pan., svarbiausia – konkretūs duomenys ir „Excel“ lentelė, nes skaičiai nemeluoja.

Taupumo vertybė buvo akivaizdi, kur tik pažvelgsi: pradedant iš durų sumeistrautais stalais ir baigiant kuo šykščiau kompensuojamomis darbuotojų automobilių stovėjimo išlaidomis.

Kūrybingas, drąsus ir linkęs rizikuoti dėl ilgalaikio efekto Bezosas sėkmingai priartėjo prie iš pradžių užsibrėžto tikslo – parduotuvės, kurioje būtų viskas, kas geriausia, kiekviename pasaulio kampelyje, o žmonės gautų viską, kas nauja ir būtų gerai aptarnaujami.

Ši knyga tai nėra paprasta Bezoso biografija. Nors joje nemažai biografijos elementų, jie visi įpinti tam, kad tiksliau papasakotų apie „visko parduotuvės“ kūrimo istoriją. Knyga yra apie tai, kaip Bezosas padarė iš „Amazon“ tai, kas kompanija yra šiandien. Kaip iš pradžių neįvertintos knygų pardavimo internetu pradininkės ji tapo plačiu mažmeninės prekybos tinklu, o vėliau – net technologijų bendrove. Nuolatinis siekis diegti naujoves ir užtikrinti maksimalų klientų pasitenkinimą, taip pat dėmesys ilgalaikiam poveikiui kelia susižavėjimą. Todėl „Amazon“ daugelį metų dirbo nuostolingai, tačiau ir toliau augo, plėtėsi, plėtė rinkas ir sužlugdė daugelį savo konkurentų. Džefui Bezosui nerūpi trumpalaikis pelnas ir grietinėlės gėrimas – jis siekia savo ambicingų tikslų, nekreipdamas dėmesio į nieką.

Jie sutarė dėl penkių svarbiausiųjų [vertybių] ir užrašė jas ant lentos konferencijų salėje: visiškas atsidavimas klientui, taupumas, stiprus poslinkis veikti, nuosavybės valdymas ir aukšta talento kartelė. Vėliau Amazon sąrašą papildė šeštąja vertybe – inovatyvumu.

Knygoje itin daug dėmesio skirta tam, kaip buvo ieškomi ir atrenkami darbuotojai, kokių žmonių Bezosas pageidavo savo kompanijoje ir kokie specialistai troško čia dirbti. Galbūt skambės juokingai, tačiau skaitant ne kartą aplankė mintis, kad dirbo ir dirba ten ne tik genijai, bet ir nenormalūs žmonės.

Knygą rekomenduoju visiems dirbantiems e-komercijos srityje, o taip pat tiems, kuriems įdomios tikros verslų istorijos. Perskaičiusi knygą supratau, kad niekada nenorėčiau (ir greičiausiai tiesiog negalėčiau) dirbti tokioje kompanijoje kaip „Amazon“, kad ir kaip viliotų tokios bendrovės ambicijos ir perspektyvos. Tiesiog niekada nenorėčiau parduoti darbui gyvenimo, net jei toks sprendimas ir įrašytų mano vardą istorijos puslapiuose.

Išleido: BALTO